Skip to content

3 Elmara Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1997

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block191
Lot41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page4.11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,407
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,700
38%
Improvement Value:$420,700
62%
Total Assessment$680,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,085+7.3%
2024$12,192+5.4%
2023$11,562+0.9%
2022$11,454+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,407DeedBook 6738, Page 2423Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 2128, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1997