Skip to content

25 Morgan Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1948

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block222
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,900
35%
Improvement Value:$336,700
65%
Total Assessment$518,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068+7.7%
2024$9,345+45.3%
2023$6,430+4.8%
2022$6,134-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,715DeedBook 7424, Page 3110Recorded2/14/2022

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7324, Page 2845Recorded3/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1948