Skip to content

501 Steele Gap Rd.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1940

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block712
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page63.1

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 3G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,900
62%
Improvement Value:$189,600
38%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,572+3.7%
2024$9,228+1.2%
2023$9,122+0.6%
2022$9,069+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$443,000

To:

Sq Ft1,719DeedBook 7191, Page 841Recorded2/20/2020

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6526, Page 1193

Property Built

Built

Year Built: 1940