Skip to content

298 English Ct

Bridgewater, NJ 08807

Built 1964

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jul 15, 1977

Property Information

Block228
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,801
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,900
48%
Improvement Value:$238,100
52%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+7.6%
2024$7,960+4.0%
2023$7,654+2.8%
2022$7,448-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,801DeedBook 1355, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1964