Skip to content

707 Kline Place

Bridgewater, NJ 08807

Built 1959

Last Sale Price
$80,900
Last Sale Date
Feb 7, 1983

Property Information

Block255
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,900
45%
Improvement Value:$278,300
55%
Total Assessment$509,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,709+10.0%
2024$8,829+11.6%
2023$7,908+0.7%
2022$7,850-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$80,900

To:

Sq Ft1,740DeedBook 1474, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1959