Skip to content

521 Union Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1963

Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block232
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,255
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,300
49%
Improvement Value:$227,200
51%
Total Assessment$447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,308+8.6%
2024$7,647+9.9%
2023$6,959+0.7%
2022$6,914-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5767, Page 2747

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5152, Page 1804

Property Built

Built

Year Built: 1963