Skip to content

311 Acorn Dr

Bridgewater, NJ 08807

Built 1965

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 22, 2001

Property Information

Block232
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,000
44%
Improvement Value:$281,800
56%
Total Assessment$500,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+10.0%
2024$8,377+11.9%
2023$7,488+0.7%
2022$7,433-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 2346, Page 44

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1285, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1965