Skip to content

315 Acorn Dr

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 29, 1992

Property Information

Block232
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,161
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,400
51%
Improvement Value:$187,400
49%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+8.8%
2024$6,876+10.1%
2023$6,245+0.6%
2022$6,205-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,161DeedBook 1855, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1966