Skip to content

191 Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1940

Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block232
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class45
Description1.5S-CB 1G-CB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,394
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,700
36%
Improvement Value:$361,900
64%
Total Assessment$569,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,061+7.5%
2024$10,288+8.4%
2023$9,494+0.9%
2022$9,406+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940