Skip to content

205 Foothill Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1956

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 14, 2015

Property Information

Block232
Lot47
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 1G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,200
47%
Improvement Value:$240,000
53%
Total Assessment$455,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,862+5.8%
2024$8,377+4.7%
2023$8,004+0.8%
2022$7,942-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 6769, Page 125Recorded1/26/2015

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 5975, Page 1226

Property Built

Built

Year Built: 1956