Skip to content

9 Harry Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1952

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block239
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,800
67%
Improvement Value:$101,800
33%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,980+4.9%
2024$5,700+4.7%
2023$5,445+0.5%
2022$5,420-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6883, Page 1708Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

DeedBook 6679, Page 1307Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6208, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1952