Skip to content

48 Adamsville Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block239
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class15
Description1S-F 1G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,600
54%
Improvement Value:$159,000
46%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,650+7.9%
2024$6,164+7.3%
2023$5,746+0.6%
2022$5,712-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952