Skip to content

32 Marie Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1952

Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block246
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage774
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
70%
Improvement Value:$87,800
30%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,440+4.4%
2024$5,209+4.0%
2023$5,008-4.3%
2022$5,235-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952