Skip to content

38 Marie Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1952

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block246
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class15
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,400
64%
Improvement Value:$117,500
36%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,254+5.2%
2024$5,945+9.9%
2023$5,410+0.5%
2022$5,383-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

To:

Sq Ft960DeedBook 7452, Page 1533Recorded6/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952