Skip to content

512 Union Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1946

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 15, 1994

Property Information

Block255
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,906
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,900
38%
Improvement Value:$329,900
62%
Total Assessment$529,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+7.3%
2024$9,591+5.7%
2023$9,074+0.9%
2022$8,991+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,906DeedBook 1949, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1946