Skip to content

524 Union Ave

Bridgewater, NJ 08807

Built 1992

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Mar 21, 1991

Property Information

Block255
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,735
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
16%
Improvement Value:$562,300
84%
Total Assessment$666,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,977+11.0%
2024$11,687+11.7%
2023$10,466+1.3%
2022$10,334+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft3,735DeedBook 1810, Page 244