Skip to content

730 E Main St

Bridgewater, NJ 08807

Built 1947

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block338
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class15
Description1S-B 2G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
41%
Improvement Value:$178,800
59%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,773+11.6%
2024$5,172+12.2%
2023$4,609+0.8%
2022$4,573-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6967, Page 860Recorded6/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1947