Skip to content

736 Main St

Bridgewater, NJ 08807

Built 1947

Last Sale Price
$51,900
Last Sale Date
Aug 13, 1979

Property Information

Block338
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class15
Description1S-B 1G-CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
44%
Improvement Value:$153,000
56%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,284+7.1%
2024$4,935+5.4%
2023$4,684+0.8%
2022$4,648-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$51,900

To:

Sq Ft1,339DeedBook 1410, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1947