Skip to content

14 Shady Lane

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block365
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,215
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,100
38%
Improvement Value:$357,400
62%
Total Assessment$580,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,278+7.2%
2024$10,521+6.6%
2023$9,871+0.9%
2022$9,782+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 2161, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1957