Skip to content

2 Hayward Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1961

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Apr 25, 2006

Property Information

Block365
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
50%
Improvement Value:$235,100
50%
Total Assessment$470,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,787+5.7%
2024$8,317+3.8%
2023$8,014+0.7%
2022$7,957+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 5892, Page 3340

Property Sale

Sale
$180,500
DeedBook 2103, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1961