Skip to content

59 Shady Lane

Bound Brook, NJ 08805

Built 1962

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block367
Lot41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,800
43%
Improvement Value:$243,100
57%
Total Assessment$423,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,000+10.7%
2024$7,225+5.1%
2023$6,876+0.8%
2022$6,820+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 7478, Page 2838Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1373, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1962