Skip to content

810 Mountain Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block371
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,980
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
36%
Improvement Value:$315,100
64%
Total Assessment$488,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,348+8.4%
2024$8,624+7.0%
2023$8,057+0.9%
2022$7,982+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,980DeedBook 5732, Page 3527

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 5173, Page 2785

Property Built

Built

Year Built: 1951