Skip to content

203 Shepherd Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Jun 19, 2008

Property Information

Block371
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,500
56%
Improvement Value:$159,400
44%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,969+0.5%
2024$6,934+3.3%
2023$6,712+0.7%
2022$6,665-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$341,000

To:

Sq Ft1,403DeedBook 6149, Page 36

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 5597, Page 258

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 2201, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1951