Skip to content

748 Mountain Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1950

Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block372
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F&S 1G-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,745
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,900
43%
Improvement Value:$220,100
57%
Total Assessment$387,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+6.4%
2024$6,994+5.6%
2023$6,622+0.8%
2022$6,567-0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

DeedBook 6662, Page 3896Recorded8/20/2013

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 5041, Page 2904

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 2081, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1950