Skip to content

762 Mountain Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1953

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Jul 25, 1983

Property Information

Block372
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,300
44%
Improvement Value:$216,000
56%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+8.6%
2024$6,918+5.3%
2023$6,569+2.8%
2022$6,388-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900

To:

Sq Ft1,482DeedBook 1484, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1953