Skip to content

839 Hawthorne Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Sep 14, 1993

Property Information

Block374
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,885
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,700
52%
Improvement Value:$200,800
48%
Total Assessment$418,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,156+5.0%
2024$7,765+4.0%
2023$7,468+0.7%
2022$7,414-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

To:

Sq Ft1,885DeedBook 1923, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1951