Skip to content

230 Nagle St.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 1985

Property Information

Block374
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,643
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,500
57%
Improvement Value:$164,800
43%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,391+4.5%
2024$7,071+2.9%
2023$6,871+0.7%
2022$6,827-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951