Skip to content

236 Nagle St.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$531,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block374
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,500
53%
Improvement Value:$197,700
47%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,160+4.9%
2024$7,779+7.4%
2023$7,240+0.7%
2022$7,191-0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$531,000

To:

Sq Ft1,771DeedBook 7339, Page 1450Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 6750, Page 2010Recorded10/23/2014

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 5009, Page 2130

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1851, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1951