Skip to content

233 Nagle St.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jan 28, 1998

Property Information

Block376
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,438
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,600
44%
Improvement Value:$274,800
56%
Total Assessment$492,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,581+5.4%
2024$9,090+5.5%
2023$8,613+0.8%
2022$8,542-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft2,438DeedBook 2155, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1951