Skip to content

275 Nagle St.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 11, 2011

Property Information

Block376
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,037
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,500
54%
Improvement Value:$185,100
46%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,738+1.5%
2024$7,625+3.6%
2023$7,362+0.7%
2022$7,312-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,037DeedBook 6408, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1951