Skip to content

266 Nagle St.

Bound Brook, NJ 08805

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Aug 1, 1991

Property Information

Block377
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class---
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,793
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,200
39%
Improvement Value:$350,200
61%
Total Assessment$570,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,083+7.2%
2024$10,342+6.6%
2023$9,705+4.9%
2022$9,250+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft2,793DeedBook 1824, Page 153