Skip to content

822 Hawthorne Ave

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block377
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,397
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,200
51%
Improvement Value:$211,500
49%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,404+3.8%
2024$8,094+37.1%
2023$5,904+0.5%
2022$5,873-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft898DeedBook 7419, Page 757Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 7254, Page 243Recorded9/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1951