Skip to content

861 Sebring Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1953

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 18, 2021

Property Information

Block378
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,800
55%
Improvement Value:$180,500
45%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,778+7.1%
2024$7,263+3.1%
2023$7,042+2.4%
2022$6,876-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,430DeedBook 7335, Page 3138Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 6687, Page 3734Recorded12/3/2013

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2267, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1953