Skip to content

879 Sebring Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1953

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block378
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,500
55%
Improvement Value:$180,200
45%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445+7.4%
2024$6,929+3.1%
2023$6,724+2.5%
2022$6,562-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 2263, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1953