Skip to content

240 Park Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1953

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 1, 1999

Property Information

Block378
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page93.1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,774
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,900
45%
Improvement Value:$276,800
55%
Total Assessment$503,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,772+6.0%
2024$9,220+5.2%
2023$8,763+3.1%
2022$8,495-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,774DeedBook 2260, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1953