Skip to content

714 Hawthorne Ave.

Bound Brook, NJ 08805

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 1992

Property Information

Block381
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description2S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,599
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,600
60%
Improvement Value:$149,200
40%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326+3.0%
2024$7,113+2.4%
2023$6,944+0.6%
2022$6,901-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930