Skip to content

461 Route 28

Bridgewater, NJ 08807

Built 1962

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block400
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,100
45%
Improvement Value:$233,100
55%
Total Assessment$426,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,210+11.8%
2024$7,346+3.9%
2023$7,070+24.4%
2022$5,683-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000

To: Ventura, Luis M Rodriguez & Cruz

Sq Ft1,168DeedBook 7275, Page 1036Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1758, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1962