Skip to content

193 Cornell Blvd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1950

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 21, 2016

Property Information

Block406
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
33%
Improvement Value:$288,500
67%
Total Assessment$430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+14.6%
2024$7,015+13.7%
2023$6,168+1.0%
2022$6,109+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 6869, Page 1091Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$189,450
DeedBook 2157, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1950