Skip to content

468 Garretson Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Jan 31, 1995

Property Information

Block408
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,600
48%
Improvement Value:$338,200
52%
Total Assessment$649,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,525+5.8%
2024$11,843+4.8%
2023$11,298+0.8%
2022$11,211-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

To: Mccooe, Mark & Suzanne

Sq Ft2,710DeedBook 1996, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1966