Skip to content

33 Wight Street

Bridgewater, NJ 08807

Built 1959

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
May 12, 1993

Property Information

Block538
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F 1G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,654
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,900
44%
Improvement Value:$350,000
56%
Total Assessment$625,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,926+6.3%
2024$11,219+4.6%
2023$10,725+0.8%
2022$10,638-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft2,654DeedBook 1907, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1959