Skip to content

518 Turnbull Place

Bridgewater, NJ 08807

Built 1957

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 21, 2016

Property Information

Block414
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,602
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,700
51%
Improvement Value:$298,100
49%
Total Assessment$606,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,612+12.4%
2024$10,330+8.0%
2023$9,561+0.6%
2022$9,500-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From: RANDALL, TINA M

To: Lindeman, Corey T. & Cong Lin, LINDEMAN, COREY T. & CONG LIN

Sq Ft2,602DeedBook 6870, Page 747Recorded5/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1957