Skip to content

500 Turnbull Place

Bridgewater, NJ 08807

Built 1960

Last Sale Price
$358,500
Last Sale Date
Jan 5, 2011

Property Information

Block414
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,700
62%
Improvement Value:$186,200
38%
Total Assessment$494,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,572+6.2%
2024$9,010+5.5%
2023$8,539+0.5%
2022$8,495-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$358,500

To:

Sq Ft1,468DeedBook 6397, Page 1452

Property Sale

Sale
$426,250
DeedBook 5655, Page 725

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 1860, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1960