Skip to content

276 Mohawk Trail

Bridgewater, NJ 08807

Built 1977

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 22, 2007

Property Information

Block416
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,400
50%
Improvement Value:$315,700
50%
Total Assessment$631,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,170+5.5%
2024$11,541+4.4%
2023$11,050+0.7%
2022$10,968-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To: Vega, Lirck & Mark

Sq Ft2,256DeedBook 6064, Page 3874

Property Sale

Sale
$469,500
DeedBook 5279, Page 914

Property Sale

Sale
$416,000
DeedBook 5027, Page 138

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 2029, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1977