Skip to content

408 Mahnken Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1976

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block417
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,105
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,600
49%
Improvement Value:$332,400
51%
Total Assessment$646,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,668+5.8%
2024$11,972+16.4%
2023$10,282+0.7%
2022$10,210-0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

To: White, Mitchell & Adriana

Sq Ft2,105DeedBook 7323, Page 2692Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$480,000

From: PAOLILLO, WILLIAM & RITA

To: DUNN, KEVIN R & THATCHER LAUREN E

DeedBook 6717, Page 3274Recorded5/22/2014

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 1337, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1976