Skip to content

506 Lyme Rock Rd

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block467
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,300
49%
Improvement Value:$328,100
51%
Total Assessment$642,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,858+11.5%
2024$10,634+7.5%
2023$9,890+0.7%
2022$9,825-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

From: HOOD, JANICE D.

To: SINGH, KAMALJEET & KAUR, JASVIR , Singh, Kamaljeet & Kaur, Jasvir

Sq Ft2,112DeedBook 6979, Page 716Recorded8/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1967