Skip to content

678 Carlene Drive

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block425
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2S-F 2G-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,599
Acreage1.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,300
43%
Improvement Value:$410,700
57%
Total Assessment$723,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,351+5.3%
2024$12,678+5.5%
2023$12,022+0.8%
2022$11,923-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,599DeedBook 7331, Page 1124Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 1792, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1966