Skip to content

529 Lyme Rock Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1967

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 23, 2014

Property Information

Block466
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,200
45%
Improvement Value:$372,400
55%
Total Assessment$680,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,343+6.2%
2024$12,559+5.6%
2023$11,898+0.8%
2022$11,800-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000

From: KERN, HELGA E

To: LAKATA, JESSICA & & SHELUS PETER C , Lakata, Jessica & & Shelus Peter C

Sq Ft2,548DeedBook 6751, Page 1058Recorded10/27/2014

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 5775, Page 2028

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 1600, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1967