Skip to content

452 Farmer Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1966

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block426
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF2GF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,426
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,300
38%
Improvement Value:$432,900
62%
Total Assessment$698,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,712+7.5%
2024$12,758+7.0%
2023$11,921+7.1%
2022$11,125+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From: SANTANA, HECTOR & LOURDES

To: PEREZ, DELIA P & CARLOS , Perez, Delia P & Carlos

Sq Ft2,426DeedBook 7247, Page 1950Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 5872, Page 3093

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 1339, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1966