Skip to content

201 Ten Eyck Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1974

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 7, 1989

Property Information

Block429
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,415
Acreage1.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,500
62%
Improvement Value:$155,700
38%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,837+6.0%
2024$7,396+1.4%
2023$7,291+0.5%
2022$7,252-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To: Chen, Yu-Hsin & Juliet

Sq Ft1,415DeedBook 1740, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1974