Skip to content

565 Meadow Road

Bridgewater, NJ 08807

Built 1960

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 2, 2001

Property Information

Block429
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,252
Acreage1.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,900
56%
Improvement Value:$268,800
44%
Total Assessment$609,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,581+4.4%
2024$11,094+3.0%
2023$10,771+0.7%
2022$10,700+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

To: Huff, Joan M & Hodo, Wayne J

Sq Ft2,252DeedBook 5084, Page 655

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2307, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1960